Ruch Body Positive – mit numer trzy – LENISTWO

„Ruch Body Positive to nic innego, jak niechęć do działania i zmian. Jesteś gruba, nie chce ci się odchudzać, więc wymyśliłaś, że zaakceptujesz siebie. Promując samoakceptację, dajesz przyzwolenie na lenistwo.” Zapewne wszystkie blogerki Plus Size znają ten zarzut. Jeśli chcesz zaakceptować swoje grube ciało, to oznacza, że jesteś leniwa i nie chce ci się ruszyć tyłka z kanapy. Zapraszam do przyjrzenia się kolejnemu mitowi, który z uporem powtarzają internetowi filozofowie.

Ruch Body Positive a lenistwo

Lenistwo, to zaraz po promowaniu otyłości, najczęściej występujący zarzut wobec osób, które utożsamiają się z  ruchem Body Positive. Przeciwnikom takiej filozofii życia wydaje się, że człowiek może chcieć zaakceptować siebie bezwarunkowo, tylko dlatego, że nie chce mu się wysilać, by dokonać zmian.

Tancerka Jessie Diaz-Herrera założycielka ruchu Curves with moves

Zaakceptowanie siebie wymaga wysiłku

Nauczenie się akceptowania i pozytywnego stosunku do własnego ciała to ogromny wysiłek. Mam tu oczywiście na myśli osoby, które muszą same się tego nauczyć w dorosłym życiu, bo z różnych powodów nie mają w sobie tej umiejętności.

Wśród kobiet Plus Size niełatwo jest spotkać takie, które naturalnie i bez wysiłku akceptują siebie takimi jakie są.
Z resztą nie dotyczy to tylko kobiet Plus Size.

Zarówno moje osobiste doświadczenie, jak i historie dziewczyn, które czytam w naszej grupie, czy na blogach, pokazują, że bycie Body Positive wobec siebie jest bardzo trudne. Przecież zgodnie z ogólnie przyjętymi normami, jeśli jesteśmy niedoskonali powinniśmy się “brać w garść” i dokopać sobie, a nie głaskać się po główce.

ruch body positive

Trenerka jogi – Dana Falsetti

Czy jesteśmy leniwe?

Każda z nas ma za sobą dziesiątki diet, próbowania różnych form ruchu, przełamywania własnych lęków i wstydu. Nie znam osoby otyłej, która nie próbowałaby schudnąć. I to nie raz, nie dwa, a wielokrotnie. Ja podjęłam ten wysiłek po raz pierwszy, gdy miałam kilka lat, i potem wiele razy przez całe moje życie. Z różnym skutkiem, z różną wytrwałością i zawsze z kolejnymi próbami. Nigdy nie pomyślałam o tym, że już więcej nie będę próbowała, bo mi się nie chce. Za to coraz bardziej myślałam o sobie, że jestem do niczego.

Czy można powiedzieć, że osoby, które podejmują tak wiele prób, mimo porażek, są leniwe??? Jeśli upadasz tyle razy, a jesteś człowiekiem myślącym, musisz wreszcie dojść do wniosku, że coś robisz nie tak.

I nie chodzi tu o rodzaj diety, bo przecież zaliczyłyśmy już jej wszelkie odmiany. Chodzi o to w jaki sposób traktujemy siebie i swoje ciała. Skoro przemiana z nienawiści nie wyszła Ci tyle razy, to może wreszcie warto posłuchać psychologów. Może warto spróbować polubić siebie bez względu na to, czy będziemy odnosić sukcesy, czy nie.

Ta chęć bycia Body Positive wobec siebie nie bierze się z lenistwa, czy braku motywacji. To efekt wielu prób, wysiłków i umiejętność wyciągania z nich wniosków. To efekt dojrzałości, która mówi nam, że nie będzie w naszym życiu harmonii, jeśli wreszcie nie zaczniemy dbać także o naszą psychikę. I niestety ktoś, kto nigdy tego nie próbował, nie zrozumie, jak duży jest to wysiłek i jak bardzo wymagający. Znacznie prościej jest przejść na dietę 400 Kcal, tylko że ona nie zaprowadzi nas do szczęśliwszego życia.

plus size joga

Trenerka jogi – Jessamyn Stanley

Jedna pozytywna zmiana pociąga za sobą kolejne

Kiedy zaczniemy już myśleć o sobie choć trochę bardziej pozytywnie, łatwiej jest zająć się innymi sferami życia. Wiele znanych mi kobiet Plus Size, nie chodzi na basen, czy siłownię, bo uważają, że nie ma tam miejsca dla tak niedoskonałych istot. To nie lenistwo, a lęk i przekonanie, że tam nie pasujemy, nas powstrzymują. Dopiero, gdy zaczynasz akceptować siebie, możesz znaleźć w sobie siłę, by pokonać te lęki.

Drogi Przeciwniku ruchu Body Positive

Zanim następnym razem nazwiesz leniwym kogoś, kto zapragnął akceptować siebie takiego, jakim jest, zapytaj go, jak wiele prób zmiany podejmował już w swoim życiu. Ile wysiłku go to kosztowało? A jeśli jesteś szczęśliwcem, któremu właśnie udało się skutecznie takiej zmiany dokonać u Siebie, zastanów się, czy ten ktoś, też już kiedyś nie był w tym miejscu. Nie jesteś w stanie ocenić, kto z was jest bardziej pracowity!

Post został zilustrowany zdjęciami słynnych przedstawicielek ruchu Body Positive, które zarazem są kobietami Plus Size. Patrząc na ich działalność trudno podejrzewać je o lenistwo… Jeśli interesuje Cię joga plus size, to tutaj znajdziesz więcej informacji.

Pozostałe mity na temat ruchu Body Positive znajdziesz w tych postach:

(Visited 3 260 times, 1 visits today)