Warsztaty taneczne dla Plus Size

Czy taniec jest zajęciem dla każdego?

Taniec jest jedną z niewielu form ruchu, które od zawsze sprawiały mi przyjemność. Być może dlatego, że nie kojarzyła mi się ona nigdy jedynie z odchudzaniem, a bardziej z dobrą zabawą.  Niedawno odkryłam też, że jest to dla mnie najskuteczniejszy sposób na rozładowanie emocji. Moje duże ciało czuje się w tańcu lekko. Dotąd tańczyłam jedynie w zaciszu mojego pokoju, ale postanowiłam zrobić coś więcej w tym kierunku i zachęcić Was do tego samego. Zapraszam na serię wpisów dotyczących tańca osób Plus Size oraz na niezwykłe wakacyjne warsztaty taneczne. Cykl rozpoczynamy od wywiadu z Martą Grabowską, Choreoterapeutką –Terapeutką Tańcem, organizatorką warsztatów tanecznych dla kobiet.

Marta Grabowska jest jednym z kilkunastu w Polsce certyfikowanych Choreoterapeutów – Terapeutów Tańcem.
By zdobyć takie kwalifikacje należy odbyć kilkuletnią  edukację w Polskim Stowarzyszeniu Choreoterapii – Terapii Tańcem przy Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. Jest także założycielką Fundacji Sensus – Ośrodek Twórczego Rozwoju.

Zaprosiłam Martę do dzisiejszego wpisu, ponieważ bardzo zainteresowały mnie organizowane przez nią i jej wspólniczkę Ewę Świtoń, wakacyjne warsztaty taneczne dla kobiet: Ścieżka Tańca – MARZENIA

warsztaty taneczne plus size

Marta zgodziła się odpowiedzieć na kilka moich pytań i wątpliwości dotyczących tańca, zadanych z perspektywy osoby z dużą nadwagą.

Co to jest choreoterapia – terapia tańcem?

Marta Grabowska: Choreoterapia jest metodą terapeutyczną, w której ruch i taniec są głównymi narzędziami działań, mającymi na celu wspomaganie całościowej integracji osoby. Jedną z podstawowych jej zasad jest to, iż człowiek widziany jest  jako  naczynia połączone. Wszystkie jego aspekty – psychika, ciało, umysł i duchowość, są ze sobą zjednoczone. Współdziałają między sobą i wpływają na siebie nawzajem, ale to CIAŁO (w tej metodzie) w procesie terapeutycznym JEST PRZEWODNIKIEM.  Oprowadza nas po komnatach naszego życia, sprawdza co w nich jest, a gdy jest taka potrzeba, zmienia wystrój, odświeża kolory wnętrz, czasami nawet burzy ściany, aby powiększyć przestrzeń.

W tej metodzie ciało zapraszane jest do wyrażania, działania poprzez taniec, ruch, muzykę,  głęboką pracę z oddechem. To porusza ciało a za ciałem podążają pozostali tancerze – myśli, emocje, duch.

Na czym polegają takie zajęcia i w jakich obszarach mogą być dla nas pożyteczne?

Praca z tańcem w grupie może wnosić bardzo dużo lekkości i zabawy.  Wspólnie spędzony czas w tańcu, ruchu, przy różnorodnej muzyce, w bliskości bycia ze sobą i innymi prowadzi do budowania poczucia wspólnoty, integruje, pozwala na doświadczanie radości życia. Metoda ta wnosi w pracę grupy duże poczucie bezpieczeństwa i bliskości, które to między innymi pozwalają na stworzenie atmosfery zaufania do osobistego i wspólnego eksplorowania.

Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się również w pracy  nad rozwojem  kreatywności, poczucia sprawstwa, twórczości w szerokim tego słowa znaczeniu. W swojej pracy nie raz widziałam delikatne odkrywanie się wiary w to, że potrafię; wybuchy nagłego porywu  radości w związku z tym, że w końcu to zrobiłem/am, że się odważyłam/em; dumę bijącą w związku z uczestnictwem we wspólnym tworzeniu dzieła.

Terapia tańcem jest wykorzystywana również przeze mnie do pracy w przestrzeni rozwoju osobistego np. praca z asertywnością, komunikacją, stawianiem granic, świadomością własnego ciała, akceptacją siebie w całości ( nie wyłączając z tego ciała).

Poprzez pracę tą metodą można też wprowadzać zmiany na głębokim poziomie osobistym (pracując np. z zaburzeniami lękowymi, nerwicami, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami itp. ).

Ciało jest tutaj głównym narzędziem  pozwalającym na dotarcie do treści  ukrytych w  nieświadomości, aby zostały one wyrażone przez jego ruch. Wydobycie treści daje poczucie ulgi, możliwość zrozumienia i transformacji.

choreoterapia

A co w przypadku osób z dużą nadwagą? Czy taniec może być dobry także dla nas kobiet Plus Size?

Jestem głęboko przekonana i takie też mam doświadczenia, że każdy może tańczyć bez względu na wiek, płeć, wagę ciała czy sprawność fizyczną.

Taniec jest uniwersalną formą ruchu. Każdy może odnaleźć coś dla siebie w tańcu. Każdy potrafi tańczyć, bo każdy potrafi się poruszać. Dla mnie piękne jest też to, że każdy z nas tańczy w jedyny niepowtarzalny sposób! Nikt nie potrafi poruszać się tak jak Ty! Jesteś jedyna/jedyny na całym świecie!

To co jest piękne w tańcu to to, że mamy wiele możliwości, wiele form tanecznych i możemy sobie wybrać coś dla siebie. Może to być ognista salsa, integracyjne tańce w kręgu,  czy po prostu kreatywna improwizacja taneczna. Może to być również taniec w cichości Twojego pokoju, ze słuchawkami na uszach, gdzie jesteś tylko Ty, muzyka i Twoje ciało. Od tego możesz zacząć, ale może stać się też to Twoją codzienną medytacją, formą kontaktu samej/samego ze sobą. To zależy tylko od Ciebie, od Twojej decyzji, nie od wagi ciała, sprawności fizycznej czy wieku.

warsztaty taneczne dla każdego

Co osoby z nadwagą mogą wynieść z takich zajęć?

Podczas zajęć wykorzystuję głównie taniec improwizowany, kreatywny, ruch autentyczny – czyli tańczący nie jest do niczego zmuszany (nie ma narzuconej formy, kroków). Zapraszam do osobistej interpretacji, w zgodzie ze sobą. Myślę, że dla osób z nadwagą, odejście od przymusu (muszę, trzeba, powinnam) to bardzo dobra forma, aby przećwiczyć, jak można działać bez nacisku, konieczności. Taka forma pozwala też na luźne poruszanie się tyle ile mogę, ile chcę, ile potrafię. Nie muszę niczemu sprostać, nie muszę wykonać danej figury, która ma wyglądać dokładnie tak a nie inaczej, a moje ciało musi się do tego dostosować.

Tutaj wszystko płynie, podążając za Twoją potrzebą i ochotą.
Taniec spokojny rozluźnia ciało, wprowadza w stan wyciszenia i zwolnienia… a kto z nas w dzisiejszych czasach pośpiechu tego nie potrzebuje? Ruch, taniec może też nas naenergetyzować, rozkręcić do działania, ale też może pomóc wyrzucić, rozładować stres. Podczas tańca wytwarzają się ENDORFINY – hormony szczęścia –  niezależnie od tego kto jest tancerzem i jaki taniec tańczy

Osoby otyłe mogą doświadczyć poprawy pracy wielu systemów w organizmie między innymi: układu nerwowego, układu trawiennego, krwionośnego, odpornościowego. Taniec i głęboka praca z ciałem pozwalają na uwolnienie chronicznych napięć w ciele (mięśniowo-powięziowych), ale też wpływają korzystanie na poprawienie słabego napięcia mięśniowego.

Czy taniec może mieć wpływ na naszą pewność siebie i samoakceptację?

Oczywiście, że tak. Ruch jako naturalna i potrzebna część życia, wpływa na ciało w pozytywny sposób (oczywiście jeśli nie przesadzamy czyli np. nie zachowujemy równowagi pomiędzy ruchem a odpoczynkiem. Ze wszystkim możemy przesadzić nawet z witaminami ☺).

W tańcu zwiększa się nasza świadomość ciała a przez to zwiększa się też nasza psychologiczna świadomość siebie samych. W naszym życiu przejawia się ona między innymi tym, iż wiemy czego nam potrzeba, czego nie chcemy, co jest dla nas ważne i z odwagą potrafimy o tym zakomunikować światu. To jest też element pewności siebie.

Taniec zaprasza nasze ciało do eksperymentowania, sprawdzania, doświadczania a to powoduje że czujemy się coraz pewniej, coraz mocniej stoimy na własnych nogach. Improwizacja taneczna, ruch naturalny wprowadza nas w ten moment. Liczy się bycie tu i teraz, takim jakim jestem. Bo na ten dany moment jestem najlepsza/najlepszy jaki mogę być.

Obraz samego siebie, nie zależy od innych, od ich ruchu i tańca – to ja tańczę swój taniec życia, to ja jestem za niego odpowiedzialna/odpowiedzialny bez ciężaru, tylko z radością tworzenia. Doświadczanie radości bycia w takim ciele – roztańczonym, rozluźniony, płynącym, autentycznym w swoich ruchach, bez oceny, analizy – uświadamia nam, jak dobrze jest czuć swoje ciało, jak dobrze w nim być. To ono pokazuje Ci świat, to dzięki niemu przemieszczasz się, dotykasz ukochanej osoby, smakujesz ulubionych potraw. Zaczynasz je doceniać i może nawet przyjdzie Ci do głowy, że można o nie zadbać, że ono też potrzebuje Twojej uwagi, opieki, miłości.

warsztaty taneczne dla każdego

Czym są warsztaty “Ścieżka Tańca” i do kogo są skierowane?

Ścieżka Tańca jest to letni obóz taneczny dla każdego, bez względu na wiek, wagę, doświadczenie taneczne itd.
Jest to czas dedykowany ścieżce rozwojowej a tematem przewodnim będzie praca z naszymi MARZENIAMI. Będzie to  praca refleksyjna, poszukująca nowych  możliwości, rozwiązań, pomysłów, które będą do nas przychodzić poprzez nasze ciało wykorzystując do tego m.in. taniec, ruch, relaksację, wizualizację, pracę ze świadomością ciała.

Ważną częścią spotkania jest  wakacyjna lekkość, radość i odpoczynek od spraw codziennych i pracy, relaks, bycie w naturze. Dom w którym będziemy mieszkać przytulony jest do lasu.

Czy na pewno nie trzeba mieć żadnego przygotowania kondycyjnego/tanecznego, by wziąć udział w Waszych warsztatach?

Oczywiście, że nie trzeba!
Przygotowanie taneczne, kondycja nie są potrzebne. Wszystko, co jest ważne już macie w sobie!

To, co możecie zabrać dodatkowo na Ścieżkę Tańca, to ciekawość i otwartość na to co się wydarzy. Otwartość na tyle na ile będziecie gotowe/gotowi. Jak może już zauważyliście, to warsztaty zapraszające Was do ruchu w zgodzie ze sobą, ruchu takiego jaki wypłynie z Was. Warsztaty które zachęcają, pokazują. Na nich robisz tyle, ile jest możliwe i to co jest możliwe.

Ścieżka Tańca prowadzona jest przez specjalistów i komponowana w taki sposób, aby jej przebieg dostosować do możliwości członków grupy.  
Aaaa to co ważne nie zapomnij wziąć ze sobą swojego ciała, może się przydać ;). Powiem Ci w tajemnicy, że możesz się zdziwić ile możliwości i niespodzianek w nim drzemie…

Marcie Grabowskiej bardzo dziękuję za poświęcenie mi czasu i chęć podzielenia się wiedzą.

Was, Drogie Czytelniczki, gorąco zachęcam do dołączenia do mnie i zapisania się na wakacyjne warsztaty taneczne!

Byłoby cudownie spędzić razem czas w tańcu z daleka od szarej rzeczywistości. Wszystkie szczegóły dotyczące warsztatów i samych zapisów znajdziecie w opisie wydarzenia na Facebooku: Ścieżka Tańca – MARZENIA

Chciałabym zwrócić Waszą uwagę, na promocję, która obowiązuje do końca marca. Zapisując się w tym terminie oszczędzacie 150 zł. Zapisy przyjmuje Marta (m-grabowska@o2.pl) Koniecznie dajcie znać, że jesteście z bloga Grubsze Sprawy, byśmy wiedziały ile nas jest.

Jestem bardzo ciekawa, co sądzicie o takiej formie spędzania urlopu i czy macie ochotę spotkać się z nami w tańcu 🙂

W obrazku tytułowym użyłam zdjęć prasowych do przedstawienia „Nothing to lose” Australijskiego Teatru Tańca Malthouse TheatreO tym niezwykłym spektaklu napiszę w jednym z kolejnych artykułów z tej serii. Pozostałe zdjęcia zostały wykonane w czasie warsztatów tanecznych organizowanych przez Fundację Sensus – Ośrodek Twórczego Rozwoju.

(Visited 809 times, 1 visits today)