kozaki na grubą łydkę i szeroką stopę

Kozaki na szeroką łydkę – poradnik zakupowy Plus Size

Dziś zapraszam na kolejny poradnik zakupowy jesień – zima 2017. Jest on nieco odmienny od tych, które do tej pory pojawiły się na blogu. Tym razem przejrzałam ofertę sklepów z obuwiem. Okazuje się, że kupienie, kozaków, czy wysokich botków, które będą pasowały na szeroką stopę i łydkę jest znacznie trudniejsze niż kupienie odzieży w dużych rozmiarach. Udało mi się jednak znaleźć kilka opcji, które nie wymagają od nas robienia zakupów zagranicą. 

Nie planowałam tego postu wcześniej, bo sama nie marzyłam nawet o tym, że uda się znaleźć wysokie buty na moją szeroką nogę i temat jakoś nie bardzo mnie interesował . Zawsze o tej porze roku wystarczały mi sznurowane botki. Po kilku babskich rozmowach dowiedziałam się jednak, że problem z kupieniem odpowiednich kozaków dotyczy nie tylko dziewczyn Plus Size. Moje szczupłe koleżanki też często mają problem z dopięciem standardowych butów. Poszukują modeli ze wstawki z gumy, czy tkaniny ze streczem. Postanowiłam zgłębić temat i sprawdzić, jakie standardy stosują producenci.

Rozmiary obuwia: tęgość stopy i szerokość cholewki buta

Okazuje się, że większość producentów w ogóle nie podaje tych dwóch parametrów. Zdecydowana większość butów produkowana jest w szerokości G uznawanej za standardową. Czasami można spotkać się z obuwiem nazywanym jako „szersze” czyli dla stopy o tęgości H oraz H1/2. Zarówno osoby o węższej, jak i szerszej stopie będą miały problem z dopasowaniem butów. Tak naprawdę nie wiadomo nawet jakim dokładnie wartościom odpowiadają te oznaczenia. Poszczególne źródła podają różne wartości, a oznaczenia literowe pojawiają się zazwyczaj tylko w sklepach z obuwiem medycznym.

Jeszcze gorzej jest w przypadku butów wysokich, gdzie trzeba dopasować rozmiar cholewki. Tutaj najczęściej pozostaje nam metoda prób i błędów, czyli mierzenie wszystkich kozaków, które napotkamy na swej drodze 😉 Trochę lepiej wygląda sytuacja w sklepach internetowych, które coraz częściej decydują się na podawanie obwodu cholewki w przypadku kozaków. Okazuje się bowiem, że za standard przyjęto cholewkę o obwodzie 36 cm. dla większości zwykłych śmiertelniczek jest to zbyt mało. Dla tych Pań, które mają na plusie jedynie kilka cm obwodu łydki, ratunkiem są modele ze wstawkami z gumy. Osoby o naprawdę krągłej łydce muszą szukać w specjalnych kolekcjach obuwia. Jest ich na polskim rynku niewiele. Chciałabym podzielić się z Wami tymi, na które udało mi się trafić.

Kozaki na szeroką łydkę ze sklepu Ulla Popken

buty na grubą łydkę

Szczerze mówiąc, po sztandarowym niemieckim sklepie plus size spodziewałam się znacznie większego wyboru i lepszych oznaczeń. Wprawdzie w poradniku dotyczącym rozmiarów znalazła się taka bardzo fajna, szczegółowa tabelka:

buty na szeroką łydkę

W praktyce, niestety nie przy wszystkich butach podany jest rozmiar cholewki, a tam gdzie się pojawia, jest to jedynie L i XL. Tutaj znajdziecie pełen wybór kozaków Ulli Popken. Ceny od 600 do 800 zł.

Kozaki na szeroką łydkę z La Redoute

kozaki na grubą nogę

Do działu z szerszymi butami w tym sklepie traficie bezpośrednio z mojego linku lub wybierając w opcjach parametr „Budowa stopy”. W tej chwili na buty z tego działu obowiązują promocje -20% i -30%. Jeśli rozważacie taki zakup, warto się im przyjrzeć. Ceny w promocji to przedział od 260 do ok. 700 zł.

Kozaki na szeroką łydkę ze sklepu Sarenza

wysokie buty na grubą łydkę

Sarenza to duży sklep z obuwiem w którym znajdziecie specjalną kategorię „Kozaki – szeroka łydka”. To zdecydowanie najładniejsze buty tego typu, na jakie trafiłam w moich poszukiwaniach. Są dobrze opisane – podany jest obwód łydki w centymetrach. Niestety ceny większości z nich przekraczają 1000 zł.

Kozaki na szeroką łydkę ze sklepu Deichmann

kozaki na grubą nogę

Deichmann ma swój dział z obuwiem XXLPrzy niektórych modelach mamy do wyboru także tęgość buta: standardową lub szeroką. Nie znalazłam nigdzie szczegółowej informacji jaka to szerokość. Online dostępne są w tej chwili jedynie te dwa modele w opcji „szerokiej”. Warto się jednak wybrać do sklepu stacjonarnego, by je przymierzyć, bo to najtańsza z propozycji, jakie znalazłam (cena 159 zł).

Kozaki z cholewką szytą na miarę z Allegro

kozaki na miarę

To znalezisko zaskoczyło mnie zdecydowanie najbardziej. Buty szyte są ze skóry naturalnej, na miarę po podaniu bardzo szczegółowych wymiarów. Do wyboru mamy trzy szerokości stopy,a pod uwagę brana jest nawet wysokość podbicia. Jak na tak zindywidualizowaną  usługę ceny są bardzo niskie (do 399 zł). Kozaki znajdziecie u sprzedawcy cool_shoesZ opinii kupujących wynika, że to rzetelna firma. Sama zastanawiam się, czy nie skusić się na takie kozaczki.

Poszerzanie cholewki kozaków

Przy okazji moich poszukiwań dowiedziałam się, że kozaki można też poszerzyć korzystając z usług dobrego szewca. Poszerzanie polegające na rozciąganiu skóry daje niewiele. Istnieje jednak możliwość wstawienia w cholewkę gumy poszerzającej lub nawet fragmentu skóry. Tymi metodami można znacząco poszerzyć buty. Prawdziwy fachowiec jest w stanie wykonać to tak, że ingerencja w obuwie będzie zupełnie niezauważalna.

Przygotowanie tego postu zajęło mi naprawdę sporo czasu. Mam nadzieję, że mój wysiłek nie pójdzie na marne i zebrane przeze mnie informacje okażą się dla Was przydatne. Podzielcie się, proszę, w komentarzach Swoimi doświadczeniami w kupowaniu szerokich kozaków. Jeśli uda się nam zebrać wszystko w jednym miejscu, powstanie z tego przydatny poradnik. 

Pozostałe jesienne poradniki zakupowe 2016/2017 znajdziecie tu:

(Visited 90 390 times, 1 visits today)