puszysta modelka plus size model

Puszysta Modelka, czyli zanim Body Positive stało się modne

“Otaczaj się ludźmi, przy których, nie musisz wciągać brzucha i spinać pośladków!” To, jakże życiowe, hasło jest mottem projektu Puszysta Modelka i bardzo mi się ono spodobało. Ta szalona ekipa robiła akcje Body Positive jeszcze zanim w ogóle zaczęło ono w naszym kraju cokolwiek oznaczać. Nie ważne, jak to nazwiemy, ważne, że każde spotkanie z tymi ludźmi to mnóstwo zabawy i pozytywnej energii. W tym tekście opowiem Wam nieco, o co w tym wszystkim chodzi.

Patrycję znam z naszej facebookowej grupy. Miałyśmy okazję już wcześniej się spotkać i wiem, że jest to cudowna i mądra kobieta. Dlatego, gdy dostałam zaproszenie na spotkanie w ramach projektu, który Patrycja współtworzy, nie wahałam się w ogóle, bo byłam pewna, że to będzie miło spędzony czas i dokładnie tak było.

Byłam bardzo ciekawa skąd pomysł na tak fantastyczny projekt. Puszysta Modelka powstała przecież jeszcze zanim w Polsce zaczęło się szerzej mówić o Body Positivity. Wypytałam Patrycję i Roberta o szczegóły. W tekście znajdziecie ich odpowiedzi oraz moje własne obserwacje i odczucia.

Puszysta Modelka – o co w tym chodzi?

Puszysta Modelka to projekt społeczny, którego główną misją jest pokazanie naturalnego piękna kobiet Plus Size.

modelki plus size

Foto: Cykam fotki – strona o fotografii różnej

Nie szukamy ideałów. Chcemy pokazać, że każda kobieta może pozwolić sobie na to by poczuć się pięknie i stać się choć na chwilę modelką. Stawiamy na naturalne dziewczyny, nie trzeba mieć określonego wzrostu i figury klepsydry by móc wziąć udział w sesji zdjęciowej.  Przez ponad 2,5 roku, od kiedy istnieje projekt, zrealizowaliśmy kilkadziesiąt sesji zdjęciowych w jakich wzięło udział ponad 120 różnych kobiet.

Większość sesji, które organizuje Puszysta Modelka, to sesje tematyczne, przy których wszyscy członkowie ekipy muszą wykazać się nie lada wyobraźnią. Były już “Księżniczki i Rycerze”, “Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, czy też sesja w stylu Pin-up. Zdarzają się także sesje organizowane przy współpracy z markami odzieżowymi.

puszyste modelki

Foto: Cykam fotki – strona o fotografii różnej

Trzon ekipy stanowią Patrycja i Robert, którzy są odpowiedzialni za całe to pozytywne zamieszanie. Jednak cały zespół to spore grono osób, które w tej chwili stanowią już jedną wielką rodzinę: kilkoro zdolnych fotografów, cztery cudowne wizażystki oraz Iwona ze Stowarzyszenia I Love Nysa, która znana jest z umiejętności rozwiązywania spraw niemożliwych.

Jak powstała Puszysta Modelka?

Początkowo w ogóle nie marzyliśmy o tym, że projekt tak się rozwinie. Robert pasjonował się fotografią i lubił robić zdjęcia. Próbował namówić mnie bym stanęła przed obiektywem, ale ja byłam sceptyczna. Nie lubiłam swojego widoku na fotografiach, zawsze wydawało mi się, że wyglądam grubiej niż widzę się w lustrze. Z upływem czasu przeglądając różne zdjęcia pań o bujniejszych kształtach trochę im zazdrościłam tego jak ładnie mogą wyglądać, więc pewnego dnia się odważyłam i sama poprosiłam go by zrobił mi parę zdjęć i od tego się zaczęło, że sama się sobie na tych zdjęciach spodobałam.

Następnym krokiem był pomysł na kalendarz z kobietami Plus Size, a do tego było potrzeba więcej dziewczyn. Patrycja i Robert przyciągnęli do swojego pomysłu najpierw swoje znajome, potem znajome znajomych… I chyba w taki pozytywny sposób wymknęło im się to nieco spod kontroli 🙂

Wzruszające kobiece historie 

puszysta modelka

Foto: Cykam fotki – strona o fotografii różnej

Dla mnie każda sesja jest wzruszającą historią. Przez ten czas jaki projekt funkcjonuje poznałam ponad 120 kobiet. Wiele z nich to kobiety, które zanim trafiły do nas znały swoją wartość, były zawodowo i życiowo spełnione, niektóre to takie które postanowiły stawić czoło swym kompleksom, spełnić swe marzenia, pokazać otoczeniu, że mogą zrobić coś więcej niż tylko chodzić w pokutnym ubraniu i wszystkich dookoła przepraszać za to, że są grube. Niestety bardzo często jest tak, że jeśli kobieta ma nadwagę to czuje się gorsza od innych, ma poczucie, że ona czegoś nie może, że jej coś nie wypada. Wiem, że dziewczyny pokazując swoje zdjęcia często słyszą od otoczenia „wow ale jesteś odważna” „gratuluję odwagi”…. Nie wiem czy korzystanie z życia można nazwać odwagą, wiem natomiast, że wiele kobiet mówi, że sesja to był dla nich moment przełomowy, który dał im kopa do zmian w życiu. Do tego by porzucić wizerunek smutnej siedzącej w domu grubaski, by nie bać się żyć tak jak inni. Bo o to właśnie chodzi, by pokazać, że kobieta z nadprogramowymi kilogramami nie jest osobą skazaną na siedzenie w domu.

body positive polska

Foto: Pabloartfoto

ciałopozytywna sesja plus size

Foto: Pabloartfoto

Co ja o tym wszystkim myślę

Właśnie te słowa Patrycji są dla mnie kwintesencją Puszystej Modelki.

Choćbym nie wiem jak bardzo chciała uniknąć patetycznych słów, muszę tu wspomnieć o misji, bo to właśnie widzę w działaniach całej ekipy, która przecież wkłada wiele wysiłku i środków, by sesje zbiorowe się odbyły. Są one zupełnie niekomercyjne a zdjęcia na nich wykonane niosą ze sobą jasny przekaz Body Positive.

To co uwielbiam w tego rodzaju wydarzeniach, to widok kobiet w różnym wieku, o różnych sylwetkach, które tryskają radością i wspaniale się ze sobą bawią.

puszyste modelki

Foto: Cykam fotki – strona o fotografii różnej

Zawsze widziałam to na zdjęciach, a moja wizyta w Poznaniu na castingu tylko to potwierdziła. Dziewczyny kumplują się ze sobą, dzielą się troskami i radościami, potrafią ze sobą rozmawiać o rzeczach ważnych i tych zupełnie codziennych. Patrycja i Robert dzięki swojej energii zebrali wokół siebie niesamowicie pozytywne kobiety.

Niezwykłym przeżyciem było patrzenie na tę prawdziwą kobiecą solidarność. Takie spotkania zawsze dają mi nadzieję.

O wszystkich wydarzeniach i o tym co dzieje się w ekipie projektu Puszysta Modelka możecie na bieżąco dowiadywać z ich facebookowego profilu: Puszysta Modelka – Fotografia Plus Size

polskie body positive

Foto: Cykam fotki – strona o fotografii różnej

Zachęcam do systematycznego zaglądania, bo być może będziecie mogły ich spotkać niebawem w Waszej okolicy. Zapewniam, że spotkanie z tą zwariowaną i sympatyczną ekipą da Wam prawdziwego “ciałopozytywnego” kopa!

Zdjęcie tytułowe: Cykam fotki – strona o fotografii różnej

(Visited 2 135 times, 1 visits today)