Dobry dietetyk, czyli kto?

Dobry dietetyk to całkiem poważna inwestycja finansowa. Czy warto się na nią decydować, w czasach, gdy darmowe porady o zdrowym odżywianiu i dietach są dostępne na tysiącach portali internetowych?

Czy istnieją diety uniwersalne?

Pewnie gdyby tak było, nie mówiłoby się teraz w mediach o epidemii otyłości. Niestety przekonanie o tym, że do sukcesów w chudnięciu wystarczy jedynie trochę samozaparcia, pozostanie już niedługo jedynie argumentem sfrustrowanych hejterów. Człowiek zdrowy, który niewłaściwie się odżywiał, po zastosowaniu ogólnych zasad zdrowego odżywiania i dawki aktywności, zapewne osiągnie sukces. Jeśli będzie się trzymał nowego planu ma nawet szansę, by był on trwały. Dotyczy to jednak raczej osób z niewielką nadwagą, a nie otyłych.

Ci drudzy, choć często o zdrowym odżywianiu wiedzą wszystko i nie brakuje im determinacji, rzadko odnoszą trwałe sukcesy. Ja również do taki osób należę. Zgodnie z powszechną opinią, że “wystarczy żreć mniej” całe życie obwiniałam się, że jestem niewystarczająco zmotywowana i leniwa. Okazuje się jednak, że otyłość to znacznie bardziej złożony problem medyczny.

blog o odchudzaniu

Mimo, że trafiałam już do różnych specjalistów od żywienia, żaden z nich nie wyszedł poza porady uniwersalne.
O mojej wizycie w Instytucie Ż
ywności i Żywienia parę lat temu, nawet nie chcę wspominać, bo była to całkowita porażka. Mam nadzieję, że od tamtej pory coś się zmieniło w tej kwestii.

W związku z różnymi problemami zdrowotnymi po raz kolejny byłam zmuszona poszukać pomocy dietetyka. Z moją Panią dietetyk znamy się dopiero 2 miesiące, więc trudno już teraz oceniać tę współpracę. Myślę jednak, że mogę podzielić się z Wami 3 kwestiami, które ja teraz na pewno będę brała pod uwagę, jeśli będę jeszcze kiedyś poszukiwała takiego specjalisty.

Czy warto pójść do dietetyka

Na co zwracać uwagę przy wyborze dietetyka?

1. Wykształcenie – koniecznie lekarz!

Jestem przekonana, że ma to podstawowe znaczenie, by osoba przepisująca dietę miała wiedzę medyczną. Jest to ważne na równi ze znajomością ludzkiej psychiki i mechanizmów zaburzeń odżywiania.

2. Czy bierze pod uwagę wyniki badań laboratoryjnych.

Podczas pierwszej wizyty byłam zobowiązana do przedstawienia mojego standardowego jadłospisu z kilku dni. Potem był bardzo długi wywiad na temat mojego zdrowia, samopoczucia, przyzwyczajeń, itp. Wisienką na torcie było najdłuższe skierowanie na badania laboratoryjne, jakie kiedykolwiek widziałam. Tylko dzięki ich wynikom oraz holistycznemu podejściu lekarki, dowiedziałam się, po tylu latach, że moje problemy z wagą mają bardzo konkretne przyczyny medyczne i że powinnam leczyć je u specjalistów.  Właściwa dieta jest nastawiona przede wszystkim na wspomaganie leczenia. Utrata kilogramów ma być skutkiem ubocznym właściwej terapii. Okazało się, że niektóre
z uniwersalnych porad dietetycznych wręcz szkodzą mojemu zdrowiu.

3. W jaki sposób możemy się kontaktować.

Regularne spotkania to standard. Można podczas nich omówić efekty, wprowadzić ewentualne zmiany i przede wszystkim dostać sporego “ kopa motywacyjnego”. Przy skomplikowanym planie dietetycznym to jednak nie wystarczy. Ważne, by dietetyk  był dostępny na  co dzień, np poprzez kontakt SMSowy. Czasem pytania i wątpliwości mogą się pojawić przy planowaniu konkretnego posiłku. Fajnie mieć stałe wsparcie merytoryczne i poczucie, że nie zostaje się z dietą “sam na sam”.

dobra dieta

Pomoc profesjonalnego dietetyka to bardzo ważna część dużego przedsięwzięcia, bo tak widzę indywidualnie przygotowaną dietę. Naturalnie bez ciężkiej pracy i codziennego odnawiania w sobie pokładów motywacji, żadne cuda się nie wydarzą, choć byłoby to spore ułatwienie 😉

Ważne by dotrzeć do lekarza, który pozwoli nam jak najdokładniej poznać nasz organizm i wyjaśni mechanizmy jego działania. Dzięki tej wiedzy, codzienne zmagania nabierają sensu.
Podzielcie się koniecznie swoimi doświadczeniami.

(Visited 604 times, 1 visits today)